II. Zasady przyznawania dotacji.
-
Postępowanie konkursowe odbywać się będzie z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2018.450- t.j. z późn.zm.).
-
Zarząd Powiatu Przeworskiego przyznaje dotację celową na realizację zadań publicznych poprzez zawarcie umowy, szczegółowo określającej warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadania.
-
Realizacja zadania nastąpi w formie wsparcia wraz z dofinansowaniem, które nie może przekroczyć 90 % całkowitych kosztów zadania.
-
Wkład finansowy podmiotu (środki finansowe oferenta, wpłaty i opłaty adresatów zadania, z innych źródeł publicznych lub prywatnych) musi stanowić minimum 10 % całkowitych kosztów zadania ( w tym może być ujęty wkład pozafinansowy- osobowy i rzeczowy oferenta).
-
Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana, wówczas oferent może albo odstąpić od podpisania umowy albo dokonać zmniejszenia zakresu rzeczowego zadania. W tym ostatnim przypadku oferent jest zobowiązany do dostarczenia w terminie 3 dni od ogłoszenia rozstrzygnięcia konkursu:
-
zaktualizowany harmonogram realizacji zadania,
-
zaktualizowaną kalkulację kosztów.
Niezgłoszenie się w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją oferenta
z przyznanej dotacji.
-
Dotację można udzielić więcej niż jednemu oferentowi w ramach jednego zadania publicznego.
-
Dotacja z budżetu Powiatu Przeworskiego może być przyznana na pokrycie kosztów, które:
-
są niezbędne do realizacji zadania,
-
zostaną uwzględnione w kosztorysie zadania określonym w ofercie oraz w umowie zawartej z oferentem,
-
spełniają wymogi racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi,
-
zostały faktycznie poniesione w okresie realizacji zadania,
-
są poparte stosownymi dokumentami i wykazane w dokumentacji finansowej oferenta.
-
Nie są natomiast pokrywane wydatki nie związane bezpośrednio z realizacją zadania oraz wydatki niespełniające zasad gospodarności, celowości, efektywności i legalności (tzw. wydatki niekwalifikowalne), w szczególności:
-
zakup lub dzierżawa gruntów oraz infrastruktury,
-
nakłady inwestycyjne i remonty nieruchomości,
-
wydatki poniesione na przygotowanie wniosku,
-
wydatki z tytułu kar umownych, koszty kar i grzywien, a także koszty procesów sądowych oraz koszty realizacji ewentualnych postanowień wydanych przez sąd,
-
podatek od towarów i usług, jeżeli podmiot ma prawo do jego odliczenia,
-
wydatki nieuwzględnione w ofercie,
-
wydatki powstałe przed lub po dacie obowiązywania umowy,
-
Wydatki, o których mowa w ust.8, związane z realizacja zadania są kwalifikowalne,
o ile:
-
zostały faktycznie poniesione,
-
są udokumentowane- dowodem poniesienia wydatków jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty. W przypadku płatności gotówkowej, wystarczającym dowodem jest faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej ze wskazaniem, że zapłacono gotówką. Dokumenty poświadczające wysokość wkładu niepieniężnego powinny pozwalać na identyfikację sposobu wyliczenia tego wkładu oraz wyraźne wskazanie jego wartości.
-
Wydatki ponoszone ze środków przyznanej dotacji stanowią koszty kwalifikowane od dnia zawarcia umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego.
-
Wydatki na zadanie publiczne mogą być ponoszone sprzed dnia zawarcia umowy wyłącznie ze środków finansowych własnych Oferenta.
III. Termin i warunki realizacji zadania.
-
Zadania powinny być realizowane zgodnie ze złożoną ofertą i podpisaną umową w przedziale czasowym określonym w ofercie, nieprzekraczającym okresu od
1 kwietnia 2019 roku do dnia 15 grudnia 2019 roku.
-
Zadanie powinno być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową oraz z obowiązującymi standardami i przepisami prawa.
IV. Wysokość środków publicznych przeznaczonych realizację zadania.
-
Na wsparcie realizacji zadania publicznego zaplanowano środki finansowe
w wysokości: 14 000,00 zł
-
W 2018 oraz w 2017 roku na dofinansowanie zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego Powiat Przeworski przeznaczył kwotę 3000,00 zł.
V. Warunki, termin i miejsce składania ofert.
-
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty zgodnej z rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018 r. poz. 2057) zgodnie z § 2 ust. 2 cyt. rozporządzenia oferty należy składać wg wzoru zawartego w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2016 r., poz. 1300).
-
Ofertę należy złożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem:
OTWARTY KONKURS OFERT
Oferta na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2019 roku
-
Ofertę należy złożyć w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przeworsku,
ul. Jagiellońska 10, 37-200 Przeworsk, w Kancelarii Ogólnej- pok. 419, IV p.,
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01 kwietnia 2019 roku, do godziny 15.30, lub drogą pocztową na w/w adres. O terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do Urzędu.
-
Oferta złożona po wskazanym terminie, niekompletna i nieprawidłowo wypełniona, nie podpisana i opieczętowana lub podpisana przez nieuprawnione do tego osoby, zawierająca wniosek o przyznanie dotacji na wydatki niekwalifikowalne, nie będzie objęta procedurą konkursową.
-
Uwaga! Ofertę należy sporządzić w języku polskim. Każda rubryka oferty musi być wypełniona. Jeżeli pytanie nie dotyczy oferenta lub zadania przedstawionego
w ofercie należy wpisać „nie dotyczy”. Nie można zmieniać kolejności rubryk. Ofertę podpisują osoby reprezentujące oferenta, przy podpisach należy umieścić pieczęć oferenta (Organizacji).
-
Oferent powinien przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantując wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.
-
Wydział merytoryczny odpowiedzialny za realizację konkursu ma prawo żądać dodatkowych dokumentów.
VI. Tryb i termin wyboru ofert.
-
Oceny formalnej i merytorycznej złożonych ofert dokonuje Komisja Konkursowa powołana odrębną uchwałą Zarządu Powiatu Przeworskiego.
-
Od rozstrzygnięcia w sprawie wyboru oferty i udzielenia dotacji nie stosuje się trybu odwoławczego.
-
W przypadku, gdy suma dofinasowania zgłoszonych ofert przekroczy wysokość środków przeznaczonych na wsparcie zadania, organizator konkursu zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości dofinasowania.
-
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie nie przekraczającym 14 dni od upływu terminu do składania ofert.
-
Decyzję o udzieleniu dotacji podejmuje Zarząd Powiatu Przeworskiego w drodze uchwały, po zapoznaniu się z opinią Komisji Konkursowej. Zarząd może udzielić dotacji w kwocie innej niż proponowana przez Komisję.
-
Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną podane do publicznej wiadomości, poprzez zamieszczenie:
-
w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatu Przeworskiego;
-
na stronie internetowej Starostwa;
-
na tablicy ogłoszeń Urzędu.
-
Z oferentem, którego oferta została wybrana w konkursie Zarząd Powiatu Przeworskiego zawiera pisemna umowę o wsparcie wykonania zadania publicznego. Umowa określa zakres i warunki realizacji zadania publicznego. Ramowy wzór umowy został określony w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 sierpnia 2016 roku w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U.2016.1300).
-
Oferent może odstąpić od zawarcia umowy, przypadku takiego odstąpienia powinien niezwłocznie zawiadomić Zarząd Powiatu Przeworskiego o swojej decyzji.
-
Na każdym etapie realizacji zadania nie jest dopuszczalne wprowadzanie jakichkolwiek zmian bez pisemnego powiadomienia Zarządu Powiatu Przeworskiego.
Zgoda jest zawierana w formie pisemnej (aneks) pod rygorem nieważności.
VII. Kryteria oceny formalnej.
-
Oferta jest prawidłowa pod względem formalnym, gdy spełnia następujące kryteria:
-
została sporządzona na wymaganym formularzu;
-
została złożona przez podmiot uprawniony do uczestnictwa w otwartym konkursie ofert;
-
jest kompletna, wszystkie pola zostały wypełnione prawidłowo, dokonano odpowiednich skreśleń wszystkich niepotrzebnych sformułowań opatrzonych gwiazdką oraz zostały podane wszystkie żądane informacje;
-
została złożona w terminie określonym w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert;
-
została złożona zgodnie z zakresem konkursu;
-
złożona przez uprawniony podmiot;
-
cele statutowe podmiotu są zbieżne z zadaniami określonymi w ogłoszonym konkursie ofert;
-
oferta została podpisana przez osoby upoważnione do reprezentacji organizacji.
VIII. Kryteria oceny merytorycznej.
-
Kryteria brane pod uwagę przy ocenie ofert::
-
określenie grupy adresatów zadania (charakterystyka odbiorców) ocena 0-10 pkt;
-
możliwość realizacji zadania przez oferenta (zasoby rzeczowe: 0-5 pkt, zasoby kadrowe:0-5 pkt) – ocena za kryterium 0-10 pkt;
-
ocena dotychczasowej współpracy podmiotu z samorządem- (brak współpracy- 0 pkt; współpraca z samorządem od 1 do 2 lat- 2 pkt; współpraca z samorządem powyżej 3 lat- 5 pkt;)- ocena za kryterium 0-5 pkt;
-
planowany wkład finansowy w realizacje zadania (wkład finansowy min.10 % całkowitych kosztów zadania- ocena 1 pkt; wkład finansowy min. 20% całkowitych kosztów zadania- 2 pkt, wkład finansowy min. 30% całkowitych kosztów zadania- 3 pkt)- ocena za kryterium 0-3 pkt.
Wkład finansowy Oferenta (rozumiany jako środki finansowe własne lub środki pochodzące z innych źródeł) nie jest wymagany, ale jego obecność i wysokość podlega jednak ocenie merytorycznej.
XI. Do oferty mogą być dołączone opinie o oferencie lub o przedstawionym projekcie oraz można dołączyć aktualny odpis z KRS, statut oraz rekomendacje dokumentujące działalność w zakresie związanym z konkursem.
X. Postanowienia końcowe.
1. Oferent zobowiązany jest w terminie 3 dni od ogłoszenia wyników konkursu, dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty do zawarcia umowy tj.: zaktualizowany harmonogram i kosztorys realizacji zadania (jeśli dotyczy), numer rachunku bankowego. Nie przedłożenie dokumentów w terminie skutkuje niepodpisaniem umowy i w związku z tym nie otrzymaniem dotacji.
2. Nie przedstawienie dokumentów, o których mowa w pkt 1 traktowane jest jako rezygnacja z przyznanej dotacji.
3. Dodatkowe informacje można uzyskać w Referacie Rozwoju Gospodarczego
i Zamówień Publicznych, ul .Jagiellońska 10, pok.420, tel. 16 648 70 09 wew. 123,133.